XIV. ULUSLARARASI TÜRK GERMANİSTİK KONGRESİ

25-27 / 10 / 2018, ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ERZURUM / TÜRKİYE

SAYGIDEĞER GERMANİSTLER, 

XIV. Uluslararası Türk Germanistik Kongresi’ni Erzurum’da yeniden düzenleyecek olmanın sevinci içindeyiz. Yeniden, çünkü üçüncü kongre  1992 yılında Prof. Dr. Yılmaz Özbek hocamızın yönetiminde burada gerçekleştirilmişti. Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’müzün tarihine başarılı bir organizasyon olarak geçen bu kongreye katılanların güzel anılarını bir vesile sayarak, 26 yıl sonra heyecanla organizasyon görevini tekrar üstleniyor, Sizleri Germanistler Derneği [GERDER] ile işbirliğinde Erzurum’a davet etmenin onur ve sevincini yaşıyoruz.

XIV. Uluslararası Türk Germanistik Kongresi’nin ana temasını  "Ex Oriente Lux": Orient in der deutschen Sprachee, Literatur und Kultur" [Alman Dilinde, Edebiyatında ve Kültüründe Doğu İzleği] şeklinde belirledik. Doğu imgesinin Türk Germanistik camiasında en fazla işlenen konulardan biri olduğunu düşünüyoruz. Birinci Dünya Savaşı’nın 100. Yıl dönümü etkinliklerinin sona ereceği ve Orta Doğu’da çatışmaların yeniden gündemde olduğu 2018 yılı içinde, Doğu sorununa ilişkin olarak farklı perspektiflerin ve görüşlerin olduğunu görmekteyiz. Bir yandan post yapısal ve post kolonyal bir dönemi tartışırken, diğer yandan en eski ve klasik Alman metinlerden en yeni eserlere kadar zamanla çok şeyin değiştiğini gözlemliyoruz. Bu nedenle kongremizin bu bağlamda yeni eserler ve bakış açılarıyla ufkumuzu açmaya katkı vereceğini düşünüyoruz. Kongremiz bu temayla sınır değil elbette. Özgün ve konu dışı bildiri önerilerine açığız ve bu bildiriler için de özel oturumlar düzenleyeceğiz.

Seksiyon başkanlıklarını, yetkin isimler olarak konu başlığı öneren üyelerimize devretmeyi uygun bulduk. Bildirilerin ilk başvuruları bu isimlerin aşağıda belirtilen mail adreslerine yapılacaktır. Ayrıca bir “Ustalar Oturumu” (“Expertenrunde“) planladık; bundan amaç ve beklentimiz, bu alana uzun yıllar katkı vermiş isimlerin Türk Germanistiğinin 80 yılını değerlendirip yeni kuşak germanistlerine yönlendirici ilhamlar vermeleridir. Bu kapsamda bir de Lisansüstü Öğrenci Oturumları düşünülmüş olup, burada genç germanistler projelerini ve araştırma sonuçlarını sunup tartışabileceklerdir.

Kongrenin üçüncü gününde oturumların yorgunluğunu atmak üzere bir gezi planladık. Bu gezinin konuklarımızın hoşuna gideceğini ve zevk alacaklarını umuyoruz. Son elli yılda çehresi çok değişmiş ve güzelleşmiş Erzurum’umuzda bu kongreyi ikinci defa düzenliyor olmanın gururu ve sevinciyle sizleri Erzurum’a davet ediyoruz.

Saygılarımızla.

Prof. Dr. Ahmet Sarı (Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı)                                       

Prof. Dr. Ali Osman Öztürk (Germanistler Derneği Başkanı)